طبیعت سرسبز دشت سوسن

دشت سوسن منطقه ای است سرشار از تمام زیبایی های طبیعی و اجتماعی که در ۳۷ کیلومتری شهر ایذه در خوزستان واقع شده است. طبیعتی متفاوت و منحصر به فرد که در نوروز هر گردشگر طبیعت دوستی را به وجد می آورد. دشتی سبز و سراسر شقایق قرمز که رود خروشان کارون آن را به دو نیم تقسیم کرده است.

طبیعت سرسبز دشت سوسن
طبیعت سرسبز دشت سوسن

دشت سوسن نام منطقه ای وسیع است که روستاهای زیادی در آن جای گرفته است. زمین حاصلخیز، آب فراوان و اقلیم مناسب تمام شرایط را برای کشت و باغداری مردمان خونگرم بختیاری این دیار فراهم کرده است.

صبحگاه مه آلود سوسن
صبحگاه مه آلود سوسن
دشت سرشار از حیات است
دشت سرشار از حیات است
اقلیم مناسب دشت سوسن، فرصتی برای کشاورزی فراهم آورده
اقلیم مناسب دشت سوسن، فرصتی برای کشاورزی فراهم آورده

برای رسیدن به این منطقه زیبا پس از عبور از جاده خروجی ایذه(به سمت شمال) و گذشتن از پیان(Pian)  به یک دو راهی می رسید که سمت راست به سمت سوسن و سمت چپ شما را به سمت منطقه گلزار و بارگاه امام زاده سلطان ابراهیم در جوار دریاچه سد شهید عباسپور(کارون۱) می رساند.

تابلوی راهنمای روستایی از بخش جنوبی
تابلوی راهنمای روستایی از بخش جنوبی

با رهسپار شدن به سمت سوسن از روستای کشگلی(Kashgeli) یا همان کفش گلی به گفته محلی ها عبور کرده و پس از طی ۵ کیلومتر به دو راهی دیگری می رسید که هر یک شما را به طرفین دشت سوسن راهنمایی می کند.

دشت سوسن در فصل بهار
دشت سوسن در فصل بهار
کوه و آسمان آبی سوسن
کوه و آسمان آبی سوسن

 

برای رسیدن به شمالی ترین و آخرین بخش دشت سوسن که در واقع دشت تمام شده و تنگه و رود کارون شکل می گیرد می بایست از مسیر سمت چپ به سمت روستای ده شیخ راهی شده و برای عبور از عرض رودخانه سوار قایق شد.

نمایی از بخش شمالی و انتهایی دشت سوسن منتهی به تنگه
نمایی از بخش شمالی و انتهایی دشت سوسن منتهی به تنگه

مسیر سمت راست با دور زدن کل دشت سوسن و عبور از پل روی کارون بخش شرقی را نیز کاملاً دور زده و به نقطه شمالی سوسن ختم می یابد. این جاده تا روستای ده کهنه کاملاً آسفالت بوده و از ده کهنه تا ثریا(روستای مقابل ده شیخ در آن سوی کارون) خاکی به نسبت خوب می باشد. نبود پل در بخش شمالی سوسن روستائیان را ناچار به دور زدن کامل دشت سوسن می کند.

تنها پل روگذر رود کارون در منطقه سوسن
تنها پل روگذر رود کارون در منطقه سوسن
جاده منتهی به بخش جنوبی
جاده منتهی به بخش جنوبی
لک لک پرواز کنان بر فراز دشت سوسن
لک لک پرواز کنان بر فراز دشت سوسن

در جواب ما که فرصت محدودی داشتیم و می پرسیدیم کجای سوسن برای اقامت و گشت زدن زیباتر است؟ به قول محلی های آنجا در فروردین همه جای سوسن زیبا و محسور کننده است که واقعاً چنین بود. البته دیدنی های ثریا و ده حوض مثال نازدنی است.

روستای ثریا
روستای ثریا

از ایذه به سمت سوسن رهسپار شده و در ده شیخ آخرین نقطه سوسن پیاده شدیم. با قایقی به آن سوی رود کارون رفتیم و مسیر روستاهای آن سوی دشت را پی گرفتیم. اولین روستا ثریاست. روستایی زیبا و پلکانی. با گذر از ثریا و یک پیاده روی سبک در جاده خاکی به ده حوض رسیدیم. بالاتر از ده حوض روستای دانیال و ده کهنه در مسیر است.

در ابتدای مسیر در نزدیکی ده شیخ
در ابتدای مسیر در نزدیکی ده شیخ

در ده حوض با مساعدت محلی ها در دبستان ده حوض مقیم شدیم که با توجه به ایام نوروز و تعطیلی مدارس موقعیت مناسبی بود.

پیاده روی در دشت سوسن و رفتن به لب رود کارون که در زیر نور آفتاب میدرخشد بسیار فرحبخش است.

درخشش رود کارون در زیر نور آفتاب
درخشش رود کارون در زیر نور آفتاب

در اطراف کارون یا روستاها در مکان هایی که برای مردم محلی و زمین های کشاورزی مزاحمتی نباشد امکان کمپینگ وجود دارد که توصیه می شود در هر کجا با راهنمایی خواستن از مردم محلی قطعاً بهترین مکان را به شما معرفی می کنند یا شاید اتاقی برای اسکان شما داشته باشند. 😉

در ابتدای بهار شقایق ها زینت دشت هستند
در ابتدای بهار شقایق ها زینت دشت هستند

در روستاهای دشت سوسن فروشگاه یا مغازه وجود ندارد، ولی با وجود آب چشمه که از طریق لوله کشی به روستاها آورده شده مشکلی برای تامین آب وجود ندارد.

مزارع سوسن
مزارع سوسن

مردمان این خطه همچون سایر نقاط ایران بسیار خونگرم و مهربان هستند و مارا در طی اقامت کوتاهمان از لطف خود بهره مند ساختند. احترام، مهربانی و ارتباط با جوامع محلی یکی از کلیدهای اکوتوریسم است.

رنگ سبز دشت سوسن چشم را نوازش می دهد
رنگ سبز دشت سوسن چشم را نوازش می دهد
شقایق بهاری...
شقایق بهاری…
شیرهای سنگی به عنوان نمادی از شجاعت و دلیری بر مزارها نصب می شده است.
شیرهای سنگی به عنوان نمادی از شجاعت و دلیری بر مزارها نصب می شده است.
سنگ مزار تراشی در سوسن
سنگ مزار تراشی در سوسن

با توجه به عدم جمع آوری زباله ها به شکل سازمان یافته در روستاها، ترجیجاً زباله ها را به شهر برسانید تا سلامت محیط زیست در این منطقه زیبا به خطر نیفتد.

آسمان پراز ستاره شب و طلوع زیبای صبح را فراموش نکنید.

آسمان پرستاره دشت سوسن
آسمان پرستاره دشت سوسن

برای شناخت بیشتر موقعیت راه ها و روستاها  فایل GPS دشت سوسن را از wikiloc دریافت کنید.

مطالب مرتبط:
دریاچه سد شهید عباسپور(منطقه سیداحمد، خوزستان)
پیمایش دره شلا از سد کارون به شیمبار(اندیکا، استان خوزستان)
مسجد سلیمان شهر اولین ها(استان خوزستان)

پست های مرتبط:

دریاچه سد دز( اندیمشک، استان خوزستان) سد ها حکایت عجیبی پشت خود دارند، دریاچه هایی که به خواست بشر بوجود آمده اند و تأثیرات بزرگی بر زندگی مردمان محلی و اکوسیستم می گذارند. اما لمس دریاچه سدی که در حال حاضر جز پنجاه سد بلند جهان است و در ...
روستای چیتی(لالی، استان خوزستان) زمانی که در ذهن خود بهترین سفرهای گذشته را مرور می کنم در نهایت به یک پاسخ می رسم... نوروز دربهشت ایران زمین، خوزستان... خاطرات فراموش نشدنی، مناظر رؤیایی، آب و هوای عالی در نوروز خوزستان خصوصاً در نو...
تنگ کول خِرسان(دزفول، استان خوزستان) فضای فیلمهای قدیمی که گروهی به دنبال گنج باستانی می روند را داشت، وقتی دیواره ها به هم نزدیک می شوند! آنجا که باید سریع تر دوید تا لای دیوارهای بلند له نشد. نی های آب آورده اشکفت زرده یا کول خِ...
آبشار شِوی(دزفول، استان خوزستان) بدون شک آبشار شوی(shevi) را می توان یکی از زیباترین آبشار های ایران نامید. آبشاری به بلندای 100 متر که پرخروش از دل کوه بیرون آمده و این همه زیبایی را به طبیعت می بخشد. به این سفر که پا میگذارید می با...
مسجد سلیمان شهر اولین ها(استان خوزستان) شهر مسجد سلیمان با وجود داشتن جاذبه های گردشگری زیاد و منحصر به فرد هیچ گاه به عنوان یک شهر گردشگر پذیر معرفی نشده است برای همین بر آن شدم که گزارشی از شهر اولین های ایران بنویسم. همان طور که اشاره ش...

80 دیدگاه برای “دشت سوسن(ایذه، استان خوزستان)”

 1. سلام خسته نباشىد
  من سنگ تراش سوسن هستم خواستم بگم اگه بخواىد درتمام فصول سال ازطبىعت سوسن مىتونم براتون عکس بفرستم

 2. علی سعیدی
  سلام خسته نباشی واقعا عکسهای خیلی زیبای بودن ،من اهل سوسنم ولی از خیلی جاهاش
  دیدن نکردم …واقعا مرسی از همه گروه خوبتون

 3. سلام
  خیلی سپاسگذارم و خوشحال می شم اگه اطلاعاتی در مورد وضعیت آب و هوای منطقه و شرایط کمپینگ در طول نوروز در اختیارم بگذارید.

  1. با سلام خدمت شما، با توجه بهار زودگذر خوزستان بهترین زمان بازدید از این منطقه اواخر اسفند و ایام نوروز است. در سرتاسر سوسن و در جوار روستاها و رودخانه با هماهنگی ساکنین محل امکان کمپینگ وجود دارد. با هماهنگی مسئول مدارس سوسن، امکان اقامت در دبستان ده حوض نیز وجود دارد.

  1. با درود فراوان به شما دوست گرامی. برای باز کردن این فایل که با فرمت gpx دانلود شده از application های gpx viewer یا wikiloc استفاده نمایید. برای دریافت آنها برای گوشی اندروید به google play مراجعه فرمایید.

   توضیح: برای دانلود فایل جی پی اس از wikiloc دقت فرمایید زمانی که صفحه دانلود باز می شود، تیک مربوط به include locations…را بزنید.

 4. سلام
  اگه منو راهنمایی کنین خیلی خیلی ممنون میشم.
  من میخوام برم اونجا کمپ کنم. چه جوری میشه رفت اونجا ؟ منظورم با اتوبوس یا قطاره. از تهران چه جوری میشه رسید به دشت سوسن؟
  و آیا اونقدر بزرگه که کل مسیر رو نشه پیاده رفت؟ باید حتما به دور و بر یه روستای خاصی برسم که برای کمپ مناسب باشه شرایط؟
  همه ی جاهای دشت واسه کمپ کردن مناسبه؟
  حقیقتا هیچ ایده ای ندارم راجع بهش اگه راهنمایی کنید خیلی ممنون میشم.

  1. درود بر شما دوست گرامی، دشت سوسن در نزدیکی شهر زیبای ایذه می باشد که میتوان همه روزه با اتوبوس از ترمینال جنوب به سمت ایذه رفته و سحرگاه به ایذه رسید. در ایذه از اشکفت سلمان نیز دیدن کنید.
   فاصله ایذه تا یکی از روستاهای سوسن را می توان با تاکسی طی نمود.
   همان طور که در متن اشاره شده سوسن منطقه بزرگی است که در طول نوروز همه جا مناسب گشت و گذار است ولیکن روستای ده شیخ و ثریا به علت نزدیکی به جاده و کارون موقعیت دسترسی خوبی دارند. از نقشه در لینک wikiloc برای شناخت موقعیت روستاها استفاده نمایید.

   موفق باشید.

 5. سلام
  من دوسالی هس که سوسن درس میدم.سر راه سعیدی وترشک
  دانش آموزای فوق العاده با مرامی داره.ازشون متشکرم
  واز تمام کسانی که از این سایت دیدن میکنند حتما ازسوسن دیدن فرمایید بخصوص اواخر اسفند تا نیمه ی اول اردیبهشت

 6. درود.
  دوست گرانقدر .
  اینجانب ازطرف بچهای ده حوض سوسن از شما بابت این عکسها و گزارش دقیقتون تشکر و مراتب احترام خود و بچهای سوسن بخصوص ده حوض رو به شما میرسانم..
  پیشنهاد میکنم که عکسهای چهارفصل از سوسن و ده حوض رو بذارید.چون هر قصلش زیبایی های خاص خودش رو تو این منطقه داره.سپاسگذارم.بویری

 7. سلام
  سوسن تو این فصل و ماه آبان چطوره؟ مثل بهار قشنگ هست؟
  شماره تلفنی هست به بنده بدید یه تعداد سوال داشتم راجب به اونجا.
  سپاس

 8. سلام
  من یه سری اطلاعات در مورد بخش سوسن می خواستم ممنون میشم که بهم کمک کنید.

  اطلاعاتی در مورد آمار آثار باستانی، موقعیت جغرافیایی، اماکن دقیق گردشگری و…

 9. سلام خسته نباشید از سایت خوبتون من اهل سوسنم روستا جواد سعیدی واقعا جای قشنگیه خیلی طبیعت خوبی داره خیلی از منطقه ها رو احتمالا دوستان نرفتنه ایام عید خیلی سرسبزه پیشنهاد میکنم دوستان بیان سوسن به روستاهای شیمن هم سر بزنن خیلی قشنگه

 10. سلام ، این عکسها همه رو هوایی میکنه بیان دشت سوسن ،،، اگر امکان داره از امکانات اونجا هم اطلاعاتی بدین ، اگر مغازه یا بوفه ، رستوران ، از امنیت بگین ، از سرویسهایی بهداشتی بگین ،، بنده خیلی علاقه دارم بیام سوسن ،،، اطلاعات کامل آب و هوایی رو بدین

 11. باسلام خدمت تمامی شما عزیزان دشت سوسن توانای این را دارد که در نوروز ۹۵ میزبان خوبی برای همه شما عزیزان باشه هم محل اسکان وجود داره هم مواد غذایی محل اسکان مدارس سوسن و مدرسه شبانه روزی امام خمینی (ره) و نانوای هم در روستای ترشک که بخش سوسن هست وجود داره امیدوارم امسال از سوس دیدن فرمایید

 12. سلام… من بهمراه چندتا از دوستان هفته دوم فروردین عازم اون مناطقیم.. آیا شماره ای برای هماهنگی محل اقامت یا مدارس کسی داره که به ما بده ؟ البته دوستان من با کمپینگ هم موافقن .. بهرحال ممنون میشم اگه راهنمایی کنید و البته جایی که غذای محلی بتونیم بخوریم 🙂

  1. سلام، امیدوارم که سفر خوبی در پیش داشته باشید. جهت اقامت مدرسه ده حوض یکی از پیشنهادهاست، جهت هماهنگی میتوانید با آقای مرادی تماس بگیرید. شماره موبایل ایشون رو براتون ایمیل میکنم. در ارتباط با غذای محلی در اونجا میتونید از مردمان و ساکنان اونجا لبنیات بگیرید.

 13. سلام دوست عزیز اگر ممکنه شماره آقای مرادی برای من هم ایمیل کنید،جهت هماهنگی اسکان میخواستم،ممنون از اطلاعات خوبی که دادید.

 14. با عرض سلام خدمت شما،یک سوالی داشتم آیا برای آخر هفته به غیر از مدرسه ای که فرمودید خانه ای برای اجاره یک شب هست در روستاهای اطراف دشت سوسن،آیا شماره ای دارید که من تماس بگیرم جهت هماهنگی؟

 15. دوستان عزیز سلام
  سپاس از اطلاعات خوبتون.
  ممنون میشم شماره اون دوست عزیز(جناب مرادی) رو برای من هم ارسال بفرمایید.

 16. سلام جالب بود با یه بار اسم آوردن آقای مرادی چقدر مشتری جمع شد …….آقای یکی هم به من بدید تورو خدا آقای یکی ………

 17. سلام وقتتون بخیر و از راهنمایی هاتون ممنونم می خواستم بپرسم الان که ۱۰ اسفنده وقت مناسبی هست برای سفر به منطقه ایذه ممنون میشم جواب بدین

 18. سلام و درود به شما
  ما پارسال عید مهمان آقای شمس در روستای ثریا بودیم که خانواده بسیار مهربان و دوست داشتنی هستند. برای رسیدن به منطقه ای که گروههای طبیعت گردی چادر میزنند و کرایه قایق برای رسیدن به آنجا از کدام مسیر برویم زیباتر است؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 19. سپاس بابت اطلاع رسانی ایا تو نوروز امکان اسکان مدارس هست و فقط به فرهنگیا میدن ? اگه میشه تلفن مسول هماهنگی بدید اقای مرادی با سپاس

  1. درود بر شما، در روز در سراسر ایران امکان اقامت در مدارس هست، مدارس روستاهای کوچک سوسن نیز از این قاعده مستنی نیستند. با پرس و جو در محل به راحتی این امکان فراهم می شود. روستای ده حوض دبستان سه کلاسه کوچکی دارد ولی در روستاهای دیگر که در کامنت ها نیز اشاره شده، مدارس دیگری نیز هستند.

 20. سلام میخواستم خواهش کنم اگه شماره اقای مرادی رو امکانش هست واسه من إرسال کنید. من قصد سفر به روستان ثریا رو دارم و دنبال یه خونه واسه اسکان میگردم. ممنون

 21. سلام .
  قراره ایام نوروز به سوسن سفری داشته باشیم .ما از اهواز میخوایم بیایم .ولی به ما گفتن راهش خیلی خطرناکه .آیا واقعیت داره همه مارو از جادش ترسوندن .لطفا در مورد مسیرش ما رو راهنمایی کنید ممنون میشم .

 22. سلام من ۹و۱۰ فروردین اومدم دشت سوسن. واقعا زیباست. ازماهشهر ۴ ماشینو ۱۹ نفر بودیم., مردمانی مهمان نواز و خونگرم مثل بقیه خوزستان. در روستای سعیدی راه چادر زدیم. خانمی نون محلی برامون فرستاد وما را شرمنده محبتش کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.