راهنمای استفاده از فایل GPS

به منظور درک بهتر جغرافیای منطقه و راه های رسیدن به جاذبه های گردشگری تا جای ممکن مسیر ها توسط جی پی اس ثبت و پس از ویرایش و تصحیح و اضافه کردن نقاط مهم مسیر(waypoint) جهت استفاده علاقه مندان به طبیعت و گردشگری در یکی از معتبرترین وب سایت های مرتبط wikiloc قرار می گیرد.

 

www.wikiloc.com

www.wikiloc.com

چگونه فایل gps را از wikikoc دانلود کنیم؟

برای دانلود فایل از wikiloc می بایست در این سایت عضو شده و یک اکانت ایجاد کنید. پس از عضویت با انتخاب track مورد نظر در بالای آن لینک دانلود به چشم می خورد.

www.afracamp.ir-wikiloc.download

در بالای هر فایل مسیر download وجود دارد که با کلیک بر آن این صفحه پدیدار می گردد.

 

در هنگام دانلود به موارد علامت گذاری شده دقت فرمایید. برای ریختن فایل روی دستگاه یا موبایل از فرمت gpx استفاده کرده و برای دقت بیشتر فایل origin را انتخاب و برای اینکه waypoint ها نیز در فایل قرار داشته باشند گزینه آخر include location را نیز انتخاب کنید.

از فایل gps چگونه استفاده کنیم؟

در صورتی که تنها نیاز به مطالعه مسیر بر روی کامپیوتر را دارید نسخه google earth را دانلود کرده و پس از دانلود آن فایل را به داخل نرم افزار کشیده تا باز شود. آنگاه قادر خواهید بود مسیر را که به صورت پیش فرض ترسیم می شود دیده و عوارض زمین را بررسی کنید. همچنین با کلیک راست روی آن قادر به دیدن اطلاعات تغییر ارتفاع و سرعت گام گذاری خواهید بود.

نمایی از نرم افزار google earth

نمایی از نرم افزار google earth

با داشتن دستگاه gps یا حتی داشتن یک گوشی هوشمند smart phone قادر خواهید بود فایل مورد نظر با پسوند gpx.* را مشاهده کرده و مسیر را track کنید.

درصورتیکه از دستگاه جی پی اس دستی نظیر گارمین استفاده می کنید، می بایست با استفاده از نرم افزار map source فایل را به دستگاه انتقال دهید.

در صورتی که از گوشی های هوشمند با سیستم عامل ios یا android  بهره میبرید، نرم افزارهای متنوعی برای باز کردن فایل gpx وجود دارد. که پس از باز کردن فایل با Application مربوطه و فعال کردن gps گوشی می توانید مسیر را دنبال کنید.

مسیرهای ثبت شده گروه افرا در wikiloc

این مطلب تکمیل خواهد شد…