بدون شرح

شهر مسجد سلیمان با وجود داشتن جاذبه های گردشگری زیاد و منحصر به فرد هیچ گاه به عنوان یک شهر گردشگر پذیر معرفی نشده است برای همین بر آن شدم که گزارشی از شهر اولین های ایران بنویسم.
همان طور که اشاره شد مسجد سلیمان شهر اولین هاست و همه می دانند که اولین چاه نفت ایران و خاورمیانه در این شهر در سال ۱۲۸۷ خورشیدی به بهره برداری رسید که سر منشأ بسیاری از تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران، منطقه و حتی جهان است. این چاه به چاه شماره یک یا چاه نمره یک معروف است که در محله ای به همین نام (نمره یک) هم اکنون برای بازدیدکنندگان آماده سازی شده است.

بدون شرح
بدون شرح


اگر برای بازدید اولین چاه نفت ایران رفتید از توضیحات آقای دانش عباسی شهنی که مدرس دانشگاه و با اطلاعات تاریخی زیاد هستند غافل نشوید.

فقط 360 متر
فقط ۳۶۰ متر
دکل اولین چاه نفت خاور میانه
دکل اولین چاه نفت خاور میانه
تجهیزات سر اولین چاه نفت
تجهیزات سر اولین چاه نفت
تجهیزات اولین چاه نفت
تجهیزات اولین چاه نفت

اما ماجرای اولین های این شهر به همین جا ختم نمی شود، اولین پالایشگاه نفت ایران نیز در این شهر احداث گردیده است که با همکاری شرکت نفت ایران و میراث فرهنگی در حال تبدیل شدن به اولین پارک موزه نفت ایران می باشد.

اولین پل راه آهن  که از خرپای فلزی ساخته شده  و محل عبور اولین قطار خاورمیانه است نیز در جنوب غرب مسجد سلیمان هنوز استوار برپا مانده و دیدن آن خالی از لطف نیست.
اولین ایستگاه ماشین های سنگین نیز در این شهر راه اندازی شده است و به نوعی شاید بتوان گفت اولین شهر صنعتی ایران مسجد سلیمان است. شهری که هنوز در برخی محله های آن مثل سی برنج (که در اصل c. branch که مخفف construction branch می باشد) در جوی های آب آن نفت خام یافت می شود! شهری که محله های آن بخاطر چاه های نفت و حضور خارجی ها و مشخصا انگلیسی ها به نام شماره چاه ها مثل نمره دو و… یا اصطلاحات انگلیسی مثل ریل وی ( rail way) و… نامگذاری شده است.

هنوز هم در بعضی از محله ها در جوی های آب، نفت وجود دارد
هنوز هم در بعضی از محله ها در جوی های آب، نفت وجود دارد
محله سی برنج- محدوده محافظت شده بدلیل وجود نفت
محله سی برنج- محدوده محافظت شده بدلیل وجود نفت

اما بی انصافی است که همه شهرت مسجد سلیمان به نفت و ماجراهای بعد از احداث چاه نفت خلاصه شود. مسجد سلیمان شهری است تاریخی که نامش را هم از صفه ای باستانی به نام سر مسجد که در شمال شهر در محله سر مسجد واقع شده گرفته است که قدمت آن بنا به نظر برخی باستان شناسان به دوره هخامنشیان و حتی قبل از آن بر می گردد.

صفه سر مسجد
صفه سر مسجد

صفه باستانی بردنشانده که باز هم در شمال شهر واقع گردیده شامل کاخ و نیایشگاه مربوط به دوران الیماییان و اشکانیان می باشد برد نشانده در گویش بختیاری به معنای سنگ نشانده شده می باشد.

صفه بردنشانده
صفه بردنشانده
بدون شرح
بدون شرح

موزه باستان شناسی و مردم شناسی مسجد سلیمان  که در تپه باستانی کلگه زرین در جنوب شهر واقع شده است با برخورداری از گالری های مردم شناسی، باستان شناسی، مجسمه های مینیاتوری و گیاهان زاگرس اطلاعات خوبی از تاریخچه، آداب و رسوم و طبیعت مسجد سلیمان در اختیار گردشگران قرار می دهد.

موزه مردم شناسی مسجد سلیمان
موزه مردم شناسی مسجد سلیمان
سردیس تازه کشف شده در مسجد سلیمان
سردیس تازه کشف شده در مسجد سلیمان
شکارچی-موزه مسجد سلیمان
شکارچی-موزه مسجد سلیمان
چادر عشایر بختیاری-موزه مسجد سلیمان
چادر عشایر بختیاری-موزه مسجد سلیمان
گیاه شناسی-موزه مسجد سلیمان
گیاه شناسی-موزه مسجد سلیمان
عروسک های دست ساز اهدایی یکی از اهالی نمایان گر آداب و رسوم محلی-موزه مسجد سلیمان
عروسک های دست ساز اهدایی یکی از اهالی نمایان گر آداب و رسوم محلی-موزه مسجد سلیمان

مسجد جامع نمره یک، قدمگاه امام رضا به همراه پارک جنگلی تمبی و سد تفریحی تمبی و همچنین منطقه چم آسیاب از دیگر مناطق دیدنی مسجد سلیمان هستند .

در سفر کوتاهمان به مسجد سلیمان خوشبختانه با آقای افشین حیدری مدیر کل میراث فرهنگی استان خوزستان آشنا شدیم که لطف، میهمان نوازی و مساعدت ایشان باعث شد از جاذبه های گردشگری مسجد سلیمان بهره بیشتری ببریم و همچنین از توضیحاتشان فهمیدیم که راه سختی برای حفظ و حراست میراث فرهنگی و اشاعه گردشگری در پیش است.

لازم به توضیح است که بخشی از اطلاعاتی که در این گزارش ارائه گردید از بروشوری برداشت شده است که روابط عمومی شهرداری و شورای شهر مسجد سلیمان تهیه کرده بودند.

مطالب مرتبط:
دشت سوسن(ایذه، استان خوزستان)
دریاچه سد شهید عباسپور(منطقه سید احمد، استان خوزستان)
پیمایش دره شلا از سد کارون به شیمبار(اندیکا، استان خوزستان)

پست های مرتبط:

آبشار شِوی(دزفول، استان خوزستان) بدون شک آبشار شوی(shevi) را می توان یکی از زیباترین آبشار های ایران نامید. آبشاری به بلندای 100 متر که پرخروش از دل کوه بیرون آمده و این همه زیبایی را به طبیعت می بخشد. به این سفر که پا میگذارید می با...
مهندسی باستانی آب(شوشتر، استان خوزستان) رود کارون بعد از سفری طولانی از سرچشمه های زردکوه بختیاری و دره های عمیق زاگرس اینک به دشت خوزستان رسیده و نیروی خروش خود را به بشر هدیه کرده است. آب و هوای بهاری خوزستان در عید نوروز همیشه میزبان مسا...
دشت سوسن(ایذه، استان خوزستان) دشت سوسن منطقه ای است سرشار از تمام زیبایی های طبیعی و اجتماعی که در 37 کیلومتری شهر ایذه در خوزستان واقع شده است. طبیعتی متفاوت و منحصر به فرد که در نوروز هر گردشگر طبیعت دوستی را به وجد می آورد. دشت...
تنگ کول خِرسان(دزفول، استان خوزستان) فضای فیلمهای قدیمی که گروهی به دنبال گنج باستانی می روند را داشت، وقتی دیواره ها به هم نزدیک می شوند! آنجا که باید سریع تر دوید تا لای دیوارهای بلند له نشد. نی های آب آورده اشکفت زرده یا کول خِ...
دریاچه سد شهید عباسپور (منطقه سید احمد، استان خوزستان) سید احمد، منطقه ایست در کنار دریاچه سد شهید عباسپور یا همان کارون یک در نزدیکی روستا و جزیره کوشک(keveshk)، جایی که در اوایل بهار براستی قطعه ای است از بهشت. کوه آبلَش (به گفته بومی ها) یکی ا...

7 دیدگاه برای “مسجد سلیمان شهر اولین ها(استان خوزستان)”

  1. سلام و ممنون برای معرفی این همه زیبایی در نزدیکی مسجد سلیمان …این سردیس تاریخی در کدام موزه شهر قرار دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.