دودکش جن و تخت دیو (ماهنشان، استان زنجان)

هر جاذبه یا پدیده ای که اسمش از کلمات فرا طبیعی یا فرا زمینی مثل جن، روح و دیو تشکیل شده است بیشتر مورد توجه قرار میگیرد. دودکش جن نیز از این قاعده مستثنی نیست. قلعه ی بهستان در ۱۲ کیلومتری شهرستان ماهنشان زنجان درست در پای دودکش های جن  قرار دارد که به تخت دیو نیز معروف است.

دودکش جن، بهستان

 دودکش جن یا Hoodoo یک پدیده ی زمین شناسی است که حاصل فرسایش قسمت هایی از کوه است که بدنه ی رسوبی و نرمی دارد و قسمت فوقانی آن از یک سنگ سختتر تشکیل شده است که مقاوت بالاتری در مقابل فرسایش دارد به همین دلیل کوه در اثر فرسایش به شکل و فرم خاص قارچی شکل تبدیل می شود. ارتفاع این دودکش ها به ۴۵ متر نیز در برخی نقاط جهان می رسد.

فرم فرسایس خاص
دودکش جن و حفره های مربوط به تخت دیو
دودکش جن مشرف به بهستان

در نزدیکی روستاهای بهستان و ایگلی بولاغ قلعه ی بهستان یا تخت دیو جاذبه ای است که در کنار طبیعت این منطقه می تواند یک برنامه یک یا دو روزه مناسب برای ساکنان پایتخت باشد.

سالها زمان لازم است تا این پدیده تشکیل شود
در بین عوام شایع است که جن ها بر بالای این دودکش ها می نشینند
چشم انداز بهستان و قزل اوزن از بالای دودکش جن
پلکان دسترسی به دودکش جن
غروب در قزل اوزن

در زبان انگلیسی واژه ی Hoodoo در لغت  به شخص یا چیزی گفته می شود که بدشانسی می آورد. ولیکن در زمین شناسی یک پدیده ی ویژه می باشد که حاصل فرم خاصی از فرسایش است.

سنگ سختتر در بالای این دودکش به وضوح مشخص است

قدمت قلعه بهستان یا تخت دیو به تاریخ کهن بر میگردد، گفته می شود شروع استفاده از این قلعه دوران مادها می باشد.

بقایای به جا مانده از تخت دیو در پای دودکش جن

این پدیده ی خاص به همراه قلعه ی تخت دیو در بلندایی مشرف به رود قزل اوزن قرار گرفته است، چشم انداز منطقه از قلعه ی بهستان  بسیار زیباست.

دودکش جن از دور دست
درست در کنار این پدیده یک پارک در کنار قزل اوزن وجود دارد
نمای پشتی
دودکش جن بهستان
از دور دست
جاده تا پای دودکش امتداد دارد
و تمام…

برای رسیدن به بهستان اگر از زنجان شروع می کنید می بایست از جاده زنجان تبریز پس از حدود ۴۲ کیلومتر به سمت ماهنشان خارج شوید، از این نقطه تا بهستان حدود ۷۳ کیلومتر راه در پیش دارید که با گذر از روستای ایگلی بولاغ و عبور از پل روی قزل اوزن می توانید خود را به بهستان برسانید که از دور دست قلعه بهستان یا تخت دیو و پدیده ی دودکش جن را خواهید دید.

اگر مسیر شما از سمت تبریز و میانه است می بایست از میانه به سمت زنجان حرکت کرده و در کیلومتر ۴۵ این مسیر به نزدیکی ایستگاه قطار رجعین می رسید، جاده را می بایست ادامه دهید تا ۵ کیلومتر بعد رجعین، جاده ای فرعی با زاویه تندی به راست می پیچد و مسیر ماهنشان را پیش بگیرید این جاده همچنان در کنار قزل اوزن و از دل کوه های رنگین کمان گذر می کند. با گذر از روستاهای قیطول، قره بوت، حصار و دیدن قلعه ی لک لک ها -که در گزارش کوه های رنگین کمان معرفی شده است- به ماهنشان و بعد از آن به بهستان خواهید رسید.

برای آشنایی بیشتر با مسیر فایل GPS در Wikiloc بارگذاری شده است.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. bahar گفت:

    ممنون بابت مطالب خوبتون.. واسه رزرو هتل هم من سایت بلیطجا رو پیشنهاد میدم

  2. محسن گفت:

    اسم این مکان قلعه ی بهستان است و دودکش جن پدیده ی دیگری است که در مسیر جاده ی ماهنشان قابل مشاهده است و عکس اش هم در اینترنت موجود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *