پیمایش آب بر به قلعه رودخان(استانهای زنجان و گیلان)

هر سفر یک تجربه است، شاید بر اساس پیش فرض ها جلو نره ولی اهل سفر می دونه که در هر شرایطی چطوری از سفرش لذت ببره…پیمایش آب بر به قلعهرودخان با اینکه شرایط جوی، جاذبه های بصریشو خیلی کم کرد ولی به جرأت می تونم بگم جز ماندگار ترین سفرهای من خواهد ماند…

جنگل مه آلود

جنگل مه آلود

خنکای زنجان و طی مسیر زنجان تا آب بر در شب و اقامت راحت در خوابگاه فرهنگیان آب بر برای ما که از گرمای عذاب آور تهران فرار کرده بودیم خیلی لذت بخش بود.هنوز هوا روشن نشده بود که وانتی که از شب قبل هماهنگ کرده بودیم به دنبال ما آمد تا ما را به بالای گردنه دیزآب(جمال آباد) ببرد، کوله ها را بستیم و ماجرا شروع شد…

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan

لحظه خروج از اقامتگاه فرهنگیان آب بر

ابرها از آن سوی کوه می آیند...

ابرها از آن سوی کوه می آیند…

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan-03

باد با فشار ابرها را به سوی دامنه جنوبی هل می دهد

چون وانت در حال حرکت بود ما بر این باور بودیم که با ایستادنش باد هم خواهد ایستاد اما، اما وقتی راننده وانت در بالای گردنه حتی از ماشین پیاده نشد و به سرعت دور زد و رفت فهمیدیم که باد و چیزی بین باران و مه که با نیروی باد مثل شلاق به ما می خورد، قرار است مدت زمان زیادی همراه ما باشد.صبحانه نخورده بودیم و تازیانه های باران و مه امان نمی داد، پشت سنگی پناه گرفتیم تا لقمه ای بخوریم به خیال خودمان جای خوبی بود ولی در واقع فرقی نداشت باد بی وقفه می وزید، مادر طبیعت قصد داشت جلوه ای دیگر را به ما نشان دهد.

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan-05

رطوبت صد در صدی

میدان دید متغیر بود گاهی زیر پنج متر می آمد و گاهی تا چهل پنجاه متر بالا می رفت، و این موضوع مسیر یابی را دشوار می کرد. گاهی در طول مسیر به پشت دامنه کوه می رفتیم که باد را احساس نمی کردیم، کلا فضا فضای توهم بود.در مسیر رسیدن به گردنه تک آب یا تکو (Tekko) از قبرستانی گذر کردیم، داخل کفشهای مثلا ضد آب ما پر از آب بود، بعدا فهمیدیم که آب فقط به داخل قوطیهای کنسرو نفوذ نکرده!!!

دو مزار بر روی خط رأس در فاصله سه ساعتی دیزاب

دو مزار بر روی خط رأس در فاصله سه ساعتی دیزاب

از کنار جویبارهای متعددی که جاری شده بودند، می گذشتیم و اگر باد می گذاشت بیشتر از صدای آنها لذت می بردیم، گاه گاه که میدان دید بالا می رفت چشم انداز بهشتی منطقه ما را با خودش می برد.

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan-07

از همه جا صدای آب می آمد

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan-08

پایین تِکو

تِکو که گذشتن از آن در آن مه غلیظ محلی ها را به شگفت وا داشته بود واقعا زیبا و وهم آلود بود؛ زمینی سبز با حوضچه های آب فراوان و بدون پاکوب، باد کم کم محو شد ولی مه و رطوبت همراهمان بودند.

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan-09

گردنه تگو ساکت و رازآلود

با کم شدن باد و نزدیک شدن به ظهر و تابش حداکثری خورشید سرعت ما هم به نهایت خودش رسید و مسیر دایلسر را پیش گرفتیم، صدای زنگوله گله ای شنیده میشد ولی تصویری وجود نداشت، فکر چادر زدن در آن شرایط آب و هوایی داشت آزارم میداد که سگهای یک گله ناگهان دوره مان کردند، با خونسردی سگها را آرام کردیدم و به مسیر ادامه دادیم تا به چوپان مؤدب و مهربانی در منطقه لاس پشت رسیدیم که با دیدن ما بسیار شگفت زده شده بود، دیدن او به این معنا بود که در فاصله کمتر از نیم ساعتی دایلسر هستیم و او به ما خبر خوشی داد و آن هم باز بودن مغازه و کلبه آقای مرادی بود…ساعت حدود سه بعداز ظهر بود که وارد کلبه آقای مرادی شدیم، چای گرم و آتش و جای خشک، براورده شدن اوج آرزوهای ما بود.

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan10

همه آنچه که می خواستیم به علاوه قارچ کبابی

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan11

کیسه خوابهای خیس

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan12

کلبه های سنگی دایلسر

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan13

گله ها در ییلاق

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan14

ما و آقای مرادی عزیز

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan15

چوپان و آمدن مه

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan16

دایلسر طبیعت خاصی داشت، سنگها و صخره های جالب

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan17

روشنایی شب کلبه

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan18

نان داغ تازه برای شام

بعد از یک خواب طولانی و راحت، با لباسهای خشک اما با بوی دود فراوان راهی مسیر ییلاق مته خانی شدیم، ییلاق پر بود از قارچ، مسیر یابی تا مته خانی زیاد سخت نبود و راه هم نسبتا آسان بود، در مته خانی با چند نفر که دوستدار کوهپیمایی و اهل آن ییلاق بودند آشنا شدیم که مسیر جنگل را به ما نشان دادند، جنگل مه آلود و پر شیب که بایستی برای گذر از آن آمادگی جسمانی و صبر و حوصله داشت چون راه پر شیب و لغزنده ای دارد و بارندگی هم مزید بر علت خواهد شد.

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan20

پاکوب به سوی مته خانی

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan21

کم کم سر و کله سرخس ها پیدا می شود

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan22

بعد از بارندگی قارچ ها فراوان بودند

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan23

درست وسط مته خانی

تقریبا در تمام مسیر روز دوم شیب منفی داشتیم که حتما باتوم زنی را توصیه می کنم، در قسمت های از جنگل بدون باتوم واقعا عبور غیر ممکن بود.

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan25

جنگل با و بی مه زیباست

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan26

تابلوی راهنمای دژ رودخان

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan27

شیب زیاد جنگلی بر روی یال رودخان و پرسه در مه

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan28

با کم کردن ارتفاع مه تمام شد و طراوت جنگل در هوای ابری

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan29

بدون شرح

بدون توقف طولانی به مسیر ادامه دادیم، صدای عجیبی توجه ما را به خود جلب کرد، جلوتر که رفتیم به لوله آبی بر خوردیم که سوراخ شده بود و آب با فشار ولی منقطع از آن خارج میشد، برای دیدن لوله به زیر آن رفتم که ناگهان دیوار قلعه رودخان را از پس درختان دیدم…

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan30

ناگهان، قلعه رودخان

ده دقیقه بعد روبروی دروازه قلعه بودیم

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan31

گام های پایانی-در تمام طول مسیر چشمه ای مشاهده نشد بجز در دایلسر که امکان آب برداشتن بود

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan32

و تمام…

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan33

قلعه رودخان

گرسنه و خسته و کوفته از پیمودن سرازیری لغزنده، راه بهسازی شده قلعه را به سمت پایین پیش گرفتیم، مردم با دیدن کوله های ما متعجب بودند و گاهی با خنده چیزی به ما میگفتند…

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan34

عبور از عرض البرز همیشه جذاب و زیبا بوده است، در این سفر انتظار دیدن مناظر بازی از جنگل و اقیانوس ابر داشتیم که ابرها ما را درون خود غوطه ور ساختند.

www.afracamp.ir-abbar-rudkhan35

با بوی دودی که داشتیم، وارد شهر شدیم

در مسیر بازگشت به تهران با تمام خستگی و کوفتگی ام راضی بودم…

نکاتی در ازتباط با پیمایش این مسیر:
از آب بر تا گردنه دیزاب جاده ای خاکی با کیفیت مناسب به طول ۲۰ کیلومتر(تغییر ارتفاع ۱۷۵۰ متر) می باشد که خودروهایی همچون پیکان وانت و نیسان به راحتی آن را طی می کنند. طی کردن این مسیر خداقل یک ساعت زمان نیاز دارد.

از محل شروع پیمایش تا مزارهای روی خط رأس  ۶ کیلومتر است که تقریبا ۳ ساعت زمان نیاز دارد و از مزارها تا دایلسر نیز  ۸٫۵ کیلومتر است که می توان آن را ۴ ساعته طی نمود.

از دایلسر تا دوراهی خرم کش(کلبه ای سنگی بدون سقف نشانه آن است)  ۳٫۳ کیلومتر بوده و می توان ۱ ساعته آن را طی نمود باید دقت کرد که در اینجا راه سمت چپ را طی نمود و به سمت راست منحرف نشوید. از دو راهی تا مته خانی ۴ کیلومتر بوده و ۲ ساعت زمان نیاز دارد.

از مته خانی که تقریبا شروع جنگل است تا قلعه رودخان ۴ کیلومتر با کم کردن ارتفاعی تقریبا ۱۰۰۰ متر است که خدودا به ۳ ساعت زمان احتیاج است چرا که دو کیلومتر انتهایی بسیار پر شیب است. از قلعه تا پارکینگ نیز تقریبا ۲ کیلومتر مسیر پلکانی است.

کروکی پیمایش آببر به قلعه رودخان

کروکی پیمایش آببر به قلعه رودخان

در طول مسیر بهترین محل برای شب مانی دایلسر است که آب نیز مهیاست. جهت شب مانی می توان در کلبه آقای مرادی نیز اقامت گزید.

در طول این مسیر سعی شد که بهترین برداشت را داشته باشیم اما وضعیت آب و هوایی مشکلاتی را ایجاد کرد، برای آشنایی بیشتر با کل مسیر از آب بر تا قلعه رودخان فایل GPS در Wikiloc قرار داده شده است.

 

مطالب مرتبط

۱۸ دیدگاه‌

 1. رضا شکریپور گفت:

  خیلی زیبا وپرنشاط بود

 2. نیما گفت:

  خیلی زیبا ،واسه تک تک شما عزیزان آرزوی سلامتی دارم

  در ضمن اون دنده فلای ویل خیلی حرف واسه گفتن داره

 3. بهرام گفت:

  ممنون از گزارش زیبا و کامل شما، عالی بود.

 4. شاهرخ گفت:

  ممنون از تهیه گزارش زیبا و مصور واقعا مسیر زیبایی برای طبیعت گردان هست فقط برای دوستانی که قصد سفر به این منطقه را دارند دوتا توصیه دارم با توجه به گذر از چندین الگوی اب و هوایی حتما از و ضعیت هوا اطلاع داشته باشید از مته خانی تا قلعه پیمایش جنگل با شیب تند که اگر بارانی و یا لغزنده باشد دردسر های زیادی را به همراه خواهد داشت .
  همچنین اگر خواستید در مته خانی کمپ بزنید باتوجه به جمعیت دامی ( گاو ) وفضولات بخصوص درکنار شیلنگ آب حشرات موذی و گزنده آماده پذیرایی از شما هستند در انتخاب محل کمپ حتما دقت نمایید .

 5. ناشناس گفت:

  عالی بود همنورد گل و متعهدم
  انشالا نقشه نپال بزاری
  و ترسیم
  وبنوسی

 6. ناشناس گفت:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید شماره تماسی از راننده نیسان توی آببر دارین که به ما بدین؟

 7. ناشناس گفت:

  سلام بسیار زیبا و عالی. ممنون از وقتی که گزاشتین

 8. محمد درری گفت:

  سلام. با تشکر از گزارش کامل شما. من قصد پیمایش این مسیر را دارم. در صورت امکان شماره راننده وانت را برایم ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *