دریاچه سد سیمره و تنگ کافری(بدره، استان ایلام)

تنگ کافری در استان ایلام و در نزدیکی شهرستان بدره، این سالها برای طبیعت دوستان و ایرانگردان شناخته شده است. بازدید و قایق سواری ما در سد سیمره و دیدن این تنگ زیبا در ادامه سفری بود که از چهار محال و بختیاری و خوزستان گذشته بودیم و از پلدختر وارد دروازه استان ایلام شده بودیم. از گرز لنگر و دریاچه دوقلوی سیاه گاو دیدن کرده بودیم و به سد سیمره رسیده بودیم.

بعضی وقتا تکان خوردن و خروج از اتراق ناخواسته بقدری کشدار می شود که کارمان به ظهر می کشد! اوایل نوروز هوای ظهرگاه دره شهر و بدره کمی گرم بود ولی آزاردهنده نبود. آنچه که آزار می داد،  گرد و غبار عراق بود که آسمان غرب کشور را گرفته بود. ما انسان ها از جان کره زمین چه می خواهیم… خودخواهی های نسل بشر در ۱۰۰ سال گذشته شرایط اینچنینی پدید آورده.  

بالاخره راهی دریاچه سد سیمره شدیم که چند سالی بود منتظر دیدنش بودیم. در جاده بدره به ایلام(کیلومتر ۱۵) در نقطه ای که هیچ علامتی نداشت جز اینکه سر یک پیچ بزرگ بود از جاده خارج و وارد یک خاکی سنگلاخی ۴ کیلومتری شدیم، در انتهای مسیر بدون اینکه محل خاصی برای پارک کردن باشد هرکسی جایی برای خودش پیدا می کرد و ماشین را می گذاشت. رو به روی تنگ کافری بودیم. جایی که ایستگاه قایق سواری روی سد بود. یک چادر بزرگ بر پا کرده بودند و یک نفر پشت میزی نشسته بود و قبض قایق صادر می کرد. افراد زیادی هم در آنجا دورش جمع بودند و فکر می کردند که چه بکنند. مسافر و گردشگر تقریباً زیاد بود. قیمت قایق ها هم چشمگیر بود. یک گردش ساده در سال نوروز ۱۴۰۰، ۴۰۰ هزار تومان و اگر کسی می خواست تا نقاط بیشتری از دریاچه را ببیند این گشت حدود ۷۰۰ هزار تومان آب می خورد. نمی دانم کهآیا همه سال را قایقداران اینجا هستند یا آن روزهای نوروز یا تعطیلی های اینچنینی فقط هستند؟

تابلوییکه مسافران را به سمت ایستگاه قایق تنگ کافری هدایت می کند. کیفیت این جاده خاکی کمی نامطلوب است ولی برای همه قابل گذر است.
محل پارک ماشین و در نزدیکی ایستگاه قایق سد سیمره
در مسیر بازدید از نقاط مختلف دریاچه سد سیمره
تنگ کافری معروف ترین بخش دریاچه پشت سد سیمره است

 در میانه روز زمان نامناسبی برای عکاسی بود. علاوه بر آن آسمان ایلام پر از غبار بود و تنفس را هم سخت می کرد. همان ابتدا که قایق حرکت کرد باید از تنگ کافری می گذشت تا به قسمت وسیع دریاچه می رسید. به نظرم یکی از زیباترین نقاط همانجا بود. ولی با این وجود میخواستیم حالا که گذرمان به اینجا خورده تمام دیدنی هایش را ببینیم. پس از تنگ کافری قایقران به سمت چپ با سرعت پیش رفت و جایی که بعد از حدود یک ربع نزدیک به تنگ برنجان می شد.

در مسیر غرب دریاچه و تنگ برجان
دریاچه سد سیمره
صخره های صاف و زیبا در کنار دریاچه سد سیمره
نمایی از صخره های اطراف دریاچه سد سیمره
بدون شرح
فرسایش جالب صخره های اطراف سد سیمره
پرواز حواصیل بر روی دریاچه سد سیمره
صخره ای که به سان یک جزیره برای پرندگان مهاجر بود
نمای رو به جنوب از یک صخره سر برآورده از آب
صخره های جالب شمال دریاچه سد سیمره

پس از آن و دیدن کلیات برنجان با همان سرعت بازگشت  و از کافری گذشت تا به ابتدای مسیر تنگ رگه روا و غار کبوتران برسد. فضای جالبی بود. البته غاری نبود و صخره ها را میدیدم که حفره هایی داشتند. بیشتر طی مسیر بود تا توقف و برانداز کردن. در جایی هم یک آبشار کوچک بود که دیدنش هم هزینه ای برای ما در بر داشت!

فرسایش جالب صخره های اطراف دریاچه سد سیمره
بدون شرح
فرسایش جالب صخره های اطراف سد سیمره

 سرعت زیاد قایق و روز بادی و پرتاب آب از لذت و آرامش کاست ولی در مجموع گشت خوبی در روی دریاچه سد بود. لایه های فرسایشی جالبی در کنار دیواره های کوه بود. پرندگان مهاجری چون حواصیل خاکستری روی دریاچه دیده می شد. پس از بازگشت ناهار را در کنار دریاچه خوردیم. همانجا بودیم که شلوغ شده بود و فهمیدم انگشت یک پسر جوان را عقرب زده. جلو رفتم و ساعدش را با شالی بستم و گفتم زودتر راهی بدره شوند. به نظرم خطری تهدیدش نمی کرد ولی خب نمیشد خطر کرد. رفتن به مرکز درمانی همیشه بهترین راه است. خصوصا آنجا که بدره نزدیک بود.  بارها به همسفرهایم گفته ام که سنگ های فرو در خاک را جا به جا نکنید. زیر هر کدام ممکن است عقرب یا جاندار دیگری باشد. وگرنه عقرب در روز چکار ما دارد. اگر سنگ می خواهید سنگ آزاد را بردارید آنهم اول با کفش غلطی بدهید و بعد بردارید. چند روز پیش از این ماجرا در کنار سد کارون  و اطراف جنگل های هلن برای سرگرم کردن سهند میخواستیم مشغول سنگ جمع کردن شویم که همین ماجرا بود. زیر هرکدام هزارپایی، عقربی بود. خندمان گرفته بود. سریع به جایش برگرداندیم و گفتیم خب برویم سراغ یک سرگرمی دیگر.

در مسیر تنگ رگه روار
در مسیر تنگ رگه روار. اینجا ها انتهای مسیر گردشگری است. ادامه مسیر به سمت دیواره سد می رسد.
مسیر تنگ رگه روار دریاچه سد سیمره
در نزدیکی تنگ رگه روار

دیدن سد سیمره تقریبا دوساعتی زمان می خواهد و می تواند در یک برنامه ترکیبی با دیدن تنگ رازیانه و دره شهر در یک روز همراه شود. ما بعد از آنجا راهی تنگ رازیانه شدیم و برای اتراق شبانه راهی زمین ها و اطراف جنگلهای بلوط روستای کُلم بالا شدیم. تنگ رازیانه کنار جاده بود و طبیعتا در تعطیلات فضای شلوغی بود ولی دیدنش با ارزش است و برای من به اندازه سوزاندن یک گوشی موبایل خرج برداشت که البته از بی احتیاطی خودم و سر خوردن در حوضچه آب رقم خورد.

شرق دریاچه سد سیمره
شرق دریاچه سد سیمره
در مسیر بازگشت به تنگ کافری و ایستگاه
غار کبوتران
آبشاری کوچک در میانه راه
مسیر طی شده در دریاچه سد سیمره نوروز ۱۴۰۰

برای آشنایی بیشتر با موقعیت سد سیمره و دسترسی به تنگ کافری فایل جی پی اس در wikiloc قرار داده شده است.

مطالب مرتبط

۲۲ دیدگاه‌

 1. عباس سعیدی گفت:

  سلام و درود. واقعا عالی بود ان شالله فرصتی بشه بریم ا ز نزدیک رویت کنیم

 2. ناشناس گفت:

  والا اون سنگ بزرگ برای من جالب بود اگر دقت نگاه کنید بروی اون سنگ یک کله شبه کله گاو نقش بسته طبیعی ازچپ نگاه به راست🐂برخلاف این تصویر

 3. ناشناس گفت:

  زاگرس همش زیباست ،و مردمش خونگرم و مهماننواز و با اصالت ،درود براین مردم غیور

 4. ناشناس گفت:

  ایلام یکی از بهترین و زیباترین سرزمین های دنیاست

 5. ناشناس گفت:

  واقعا ایران کشورمان زیباست بامردمانی یک دل ویک رنگ واقعا مردم خوبی داریم .دوست عزیز از این که خداوند به شما این امکان راداد تا ایران گردی کنی سپاس گذاریم چرا که من که واقعا عاشقدایران گردی هستم ولی اامکان مالی اجاز نمیدهد ولی این کار شما را تحسین میکنم .

 6. امیر گفت:

  ای ایران، ای مرز پرگهر…..

  • رستمی گفت:

   باسلام ایلام خیلی شهرهای زیبایی داره ایوان هم شهر خیلی قشنگی هست با تفریحگاه باستانی و طبیعی ازسیاهگل قشنگش تا کوهای بکرو سد گنگیر طاق شیرین و فرهاد و آتشکده سیاهگل

 7. محمد گفت:

  سلام بادیدن ای عکس ها
  بیاد اولین روزهای جنگ میافتم اگر اشتباه نکنم دشت عباس وعین خوش وبدره کنجان چم
  یادهمه بچه های اوندوره بخیر
  ناصر اکبر ممدحسن ودوست خوبم مستقیم

 8. ضیا جفاپیشه گفت:

  دریاچه دو قلو سیاگاو متعلق به شهرستان آبدانان هستش چرا اسمی از این شهرستان نیومده

 9. خانم شاهی گفت:

  درود بر شما که شرح کاملی از مناطقِ ایلام نوشته بودید. خرداد۱۴۰۱
  ما هم در بدره شهرخانه محلی گرفتیم ودیدنیهای زیبای تنگه بهرام چوبین و تنگه زرانگوش تنگه رازیانه و تنگه کاففری و دریاچه دوقلوی سیاه گاو و…دیدیم ودیدنیها ی بسیار بسیار زیبا و مناظری دلفریب داشت . ای کاش مردم به ایلامِ زیبا بیشتر سفر کنند و مردم نازنین و مهربان این منطقه را هم بشناسند . فصل بهار بهترین انتخاب برای دیدار از ایلام است .

 10. حمید امیدوار دیلمان گفت:

  سلام
  وقت شریف و گهربات خوش
  خوش بحالت
  انشاالله همیشه سالم و تندرست باشی و به تمام نقاط کشور عزیزمان ایران همیشه جاویدسفرکنید

  • درود بر شما، سلامت باشین. ممنونم

   • حسین شرافت گفت:

    افسوس که خیلی از بهترین محیط های طبیعی این مرز و بوم را ب خاطر ندانم کاری بی مدیریتی از بین بردن و چه جانوران و ابزیانی که در اصل با خشکاندن برکه و جویبارها و حتی رودخانه های بزرگ دست ب قتل عام این موجودات زدند و حتی جاهایی مثل همین اب های پشت سده سیمره ما کسانی را نداریم که ب تکثیر و زاد اوری ماهی ها کمک کنند این همه اب اگر در یکی از کشورهایی بود که ارزش برای مردمش قاعل بودند الان بایستی حده اقل ب اندازه انگشتان یک دست از انواع ماهی ها در این اب های کوهستانی و خدادای دسته دسته و گروه گروه بچرخند و هر از گاهی ماهیگیران تفننی را ب سمت خود کشیده و هم منبع در امد اهالی منطقه باشد و هم کمکی ب ارتذاق اقشار کم در امد کند ولی مانند همیشه فقط صد افسوس

 11. ناشناس گفت:

  ایلام خیلی قشنگه جاهای دیدنی دیگه هم داره

 12. ناشناس گفت:

  سلام وخسته نباشید، واقعا عالی بود، خالق هستی زیباست، دست شما درد نکند، من طبیعت گردی و گردشگری را خیلی دوست دارم،

 13. سید گفت:

  سفری به ایلام در نوروز با تور گردشگری تهران رفتم همین نواحی که نام بردید مثل تنگ رازیانه و دریاچه دوقلوی سیاه گاو و تنگ بهرام چوبین و شهر باستانی سیمره و آبشار و…را دیدیم بسیار زیبا و توصیه مب کنم حتما ار استان ایلام وزیبایی آن بازدید کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *