دریاچه دوقلو سیاه گاو(آبدانان، استان ایلام)

در فهرست دیدنی های استان ایلام همیشه نام دریاچه دوقلوی سیاه گاو در نزدیکی شهر آبدانان در ذهنم بود. نوروز ۱۴۰۰ فرصتی دست داد تا سفری به ایلام هم داشته باشیم.

دریاچه دوقلو سیاه گاو در نزدیکی آبدانان استان ایلام
دریاچه دوقلو سیاه گاو در نزدیکی آبدانان استان ایلام

در طول این سفر پس از چهارمحال و بختیاری و خوزستان از سمت پل دختر وارد دروازه استان ایلام شدیم. شبی را در گرز لنگر سپری کردیم. گزارشش را از اینجا بخوانید.

و در ادامه سفر به دره شهر رسیده بودیم. آن روز حادثه بدی در تیم پیش آمد و صالح همسفر و یارهمیشگی طی یک حادثه در تنگ بهرام چوبین مصدومیت شدیدی از ناحیه کمر پیدا کرد که پس از اینکه در بیمارستان دره شهر امکان بررسی دقیق وضعیت و درمان نبود، به ناچار برای جلوگیری از آسیب جدی،  با همسرش راهی ایلام شدند. جدایی از این دوستانی که قبل از نوروز با هم سفر را شروع کرده بودیم و لحظات تحویل سال را با هم در زیر درختان بلوط جنگل هلن گذرانده بودیم صحنه دلگیری بود. ما و بقیه دوستان هم برای اقامت به روستای چم کلان در نزدیکی دره شهر رفته بودیم. روستای زیبایی بود. در نزدیکی سیمره بود و زمین های کلزا و تپه های سبز جلوه خاصی به محل داده بود. اهالی لر نشین بودند و بسیار با محبت ارتباط چشمی قوی می گرفتند و همه اینها برای یک تازه وارد لذت بخش بود.

مزرعه کلزا، چم کلان در نزدیکی دره شهر
مزرعه کلزا، چم کلان در نزدیکی دره شهر

در مسیر دریاچه دوقلو سیاه گاو

با رخوت زیاد پس از صرف صبحانه مفصل و گشت در اطراف مزارع چم کلان، حوالی ظهر به قصد دیدن دریاچه سیاه گاو راهی گردنه پر پیچ و همی شده بودیم که قرار بود جاده ما را به آن سوی کبیر کوه برساند. از دره شهر تا دریاچه سیاه گاو حدود ۷۵ کیلومتر بود. پیچ های تند و جاده پر شیب ابتدا ما را تا بالاترین نقاط رساند. جایی که بلوط ها هنوز جوانه نزده بودند و در ادامه همانقدر پایین آمدیم تا به ابدانان در آن سوی کوه رسیدیم.

 بخت یار ما و مردم غرب نبود. چرا که در روزهای اول سال موج شدید غبار از کشور عراق وارد آسمان کشور شده بود. آلودگی زیاد بود و شرایط خوبی نبود. ولی چه می شد کرد. در سفر بودیم …

در نزدیکی دریاچه ها روستای سیاه گاو بود و نمی دانم که روستا یا دریاچه، کدامیک اسمشان را از هم گرفته اند. دریاچه شامل دو آبگیر تقریباً دایره ای بود و در دو تراز ارتفاعی قرار داشت. دریاچه بالاتر بزرگتر بود. تپه ای آهکی در بالای دریاچه بود که از آن بالا رفتیم تا نمای بهتری از دریاچه ها داشته باشیم. نوروز و تعطیلی گردشگر زیادی را در آنجا کشانده بود. پارکینگ خاکی در همان نزدیکی ساخته بودند و امکانات خاصی هم ندیدم. جز دکه ای که در کنار دریاچه کوچک صاحب مهربانش قایق پدالی کرایه می داد و بساط قلیان هم داشت. سهند هم عاشق قایق بود و کلی ذوق می کرد. خوشحال بودم که سوار آن قایق شدیم و کناره های دریاچه را بیشتر دیدیم. صاحب دکه می گفت در کناره های خروجی آب، برگرداندن قایق کمی سخت است، خیلی نزدیکش نروید! نیم ساعتی روی آب بودیم. هوا به شدت پر غبار بود. ولی روی دریاچه کوچک آرامشی برقرار بود. شب قصد بازگشت به دره شهر را داشتیم. ادامه مسیرمان به سمت بدره، کلم، دره رازیانه و ایلام بود.

لایه های رسوبی در بالای دریاچه
تپه سنگی و رسوبی دید خوبی را به دریاچه فراهم می کرد
رسوبات با فرم خاص در بالای تپه مشرف به دریاچه سیاه گاو
نمایی از دو دریاچه سیاه گاو در روزی پر از گرد و غبار
نشستن و تماشا…
دورنمای دریاچه کوچک سیاه گاو
بهار در سیاه گاو
در این صحنه جز ستایش زیباییش هیچ برای گفتن نداشتم
همسفران جان

چند نکته در مورد سفر به دریاچه سیاه گاو

جاده تا دریاچه آسفالت است و حدودا از آبدانان ۳۵ کیلومتری فاصله دارد.

در نزدیکی دریاچه ها امکاناتی وجود نداشت و باید نیازمندی های خود را همراه داشت.(زمان بازدید نوروز ۱۴۰۰)

طبیعت زیبای دریاچه ها در این منطقه به نظرم جزو جاذبه های برتر ایران است.

منطقه گرمسیر است و اوایل بهار پیشنهاد سفر به اینجاست.

مطالب مرتبط

۵ دیدگاه‌

 1. احمد عيسي نيا قرا گفت:

  مثل همیشه عالی جناب موسوی عزیز
  انشالله امسال سالی پر از اتفاقات خوب برایتون باشه

 2. ناشناس گفت:

  دریاچه دو قلو سیاه گاو برای گردشگران از جاذبه خوبی برخوردار است از جمله طبیعی و بکر بودن و هم اندازه بودن دو دریاچه و آبی که معلوم نیست از کجای دریاچه بیرون می‌آید ، حقیر هم از این محل بازدید کرده ام اما آنچه باعث آزار است زباله های رها شده در دریاچه است

 3. ناشناس گفت:

  سیاگ ئاو درسته …یعنی آب به رنگ سیاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *