Tar Valley(Zarghan, Fars province.)

Dim Valley in the north of the city and 30 kilometers northeast of Shiraz is Zarghan. This area is within the National Park Bamou to visit and have performed more severe environmental issues.  Scroll This beautiful route among almond trees mountain and see the beautiful rocks eroded a good half-day nature will experience.

Elegant form erosion

The adventure of navigating the scenic valley missions working days to Shiraz Refinery comes after the session the evening change the appearance and way of nature was, by searching around the area with the help of Google Earth and wikiloc Valley blurred in the northern city of Zarghan I met. به پالایشگاه نزدیک بود و با چند پیاده و سوار از کنار جاده که همگی مرامی مرا جا به جا کردند خود را ابتدا به انتهای زرقان در جاده اصلی و سپس در جاده بند امیر، سر جاده فرعی روستای “Qydrqlv” Near Valley went blurry.

Signs along the road at the end of Zarghan near shrine
Beginning a dirt road Qydrqlv area

It was June and the heat of the Persian, but quiet and gentle breeze was cool and interesting sights path. More on both sides of the dirt road that passed vineyard. Plantation area and living here is not certain.

Qydrqlv area
Environmental monitoring in the picture

Near the end of a dirt road, environmental monitoring station under the supervision of the National Park Bamou comes into sight, I go forward, but no one was at the station. The sun is behind me and I'm going to the East until the end of the earth. Here are ten other roads and should be finished before my Valley Project. آخرین رمق های بهار در گل های خار پنبه و شکر تیغال که رنگ به رخسار دارند دیده می شود و همه جا رو به زردی است. سبزی اینجا از درختچه های بادام کوهی و انجیر است که زینت دره اند . شکوفه های بهاری بادام اینجا باید دیدنی باشد. ساعت از شش عصر گذشته و راه درازی در پیش دارم. باید دره را ادامه دهم و در انتهای آن به سمت چاهمنه که بالای دره است بروم و مسیر را در جهت مخالف از بالای دره طی کنم . پیش بینی تاریکی در بلندترین روزهای سال را داشتم ولی کشش دیدن این دره زیبا هوش از سرم میبرد. تنهایم و به همه چیز با دقت نگاه می کنم تا حداکثر انرژی اطراف را جذب کنم. تنهایم و به همه صدا ها گوش می دهم و به خاطر می سپارم.

فرم جالب سنگها در ابتدای مسیر
ابتدای مسیر به سمت دره تار
حیات در دل سنگ

صدای کبک ها و سایر پرندگان ساکن این دره همیشه همراه طبیعت گردانی است که به دره تار می آیند. کمی از مسیر که می روم، موتور محیط بان را میبینم. کمی سر اطراف می چرخانم و میبینمش. نامش آقای بهادری است. همنشینی با این انسان ها که شغلشان بسیار شریف است بسیار لذت بخش است. گپی میزنیم. خودم را معرفی می کنم و مقصدم را می گویم. چاهمنه را نمی شناخت من هم قبل آنجا نبودم ولی با اشتیاق برایش تعریف می کنم!! می گوید خوش شانس باشی گله میش ها و بره ها را شاید در ارتفاعات ببینی. من هم چشم از هیچ جا بر نمی دارم. خداحافظی می کنم و ادامه می دهم. دره با شیب ملایمی بالا می رود و در نهایت به نقطه ای میرسم که دره ای در سمت جنوب(راست) پدیدار می شود اینجا باید به سمت دره جنوبی که با شیب بیشتری بالا می رود، بروم تا به چاه (چاهمنه) برسم، دره تنگ تر و زیبا تر می شود. سنگ های فرم دار این منطقه همه جا چشم نواز است.

 در مسیر، سربالایی تند تر می شود و ناگاه پا در کنار یک افعی می گذارم. کمی شوکه بودم، با احتیاط کامل فاصله می گیرم و از آن عکس می گیرم، شانس آوردم که ناغافل پا رویش نگذاشتم. متوجه من نشده بود و فرار نکرده بود. افعی شاخدار کوچکی بود. در طبیعت و فصل های گرم سال در راه رفتن بین مناطق استتاری و علفزار ها و جاهایی که جای پا خوب معلوم نیست بیشتر باید احتیاط کرد. کمی بعد به بالای دره میرسم. دشت زیبا و سراسر پوشش خشکیده بود، درخت زیبای پده(اگر اشتباه نکنم) پای این چاه کم آب ولی نجات دهنده حیات وحش است. آبش قابل شرب نیست. ماه امشب کامل است و در شرق کم کم طلوع می کند. کمی استراحت می کنم و چای می نوشم. در ادامه به سمت غرب از پاکوب می روم و منظره غروب بینظیر دشت نوازشم می دهد. نسیم غروب تابستانی خنکی می وزد. پایین که می رسم ساعت نزدیک ۹ شب است و تاریک. راه زیادی تا سر جاده دارم و قصد دارم به شیرازبه هتلی که شرکت گرفته بروم. با بیش از ۱۳ کیلومتر پیاده روی از ابتدای مسیر، پر از انرژی ام و چشمانم پر از زیبایی منطقه. به محیط بانی می روم که خداحافظی کنم و کمی گوشی ام را شارژ کنم و در نهایت ایشان با لطف، مرا تا سر جاده می رساند و از پیاده روی بی حاصل تا آنجا خلاص می شوم.

خارپنبه
چاهمنه و درخت زیبا، مأمن حیات وجش
چاهمنه بالاترین قسمت مسیر است
تقریبا در کل مسیر پاکوب مشخص است.
تقریبا در کل مسیر پاکوب مشخص است.
در بالای دره، در نزدیکی چاهمنه. عکس به سمت شرق

یک ماه دیگر در تیرماه گذرمان به پالایشگاه شیراز می رسد و این بار هم شوق دیدار دره تار را دارم. اینبار با شاهین، همکار اهل دل و خوش سفرم راهی می شوم، چند ماشین، مرامی، پیاده و سوار می شویم تا آخر در جاده بند امیر، سر خاکی روستای قیدرقلو پیاده می شویم. اینبار انگورها رسیده، هوا هنوز گرم است و روز هم کوتاه شده ساعت تقریاً هفت غروب است. میرویم که در محیط بانی شاید بهادری راببینیم و خوش و بشی بکنیم اما نبودسکوت و سکوت اتمسفر دره تار بود. خار پنبه ها خشکیده بودند

در میان دره دقایق زیادی نشستیم و فعالیت کبک ها را می دیدیم و در سکوت غرق لذت بودیم. در چاهمنه، گله کوچک بره های میش ها را دیدیم که متوجه ما شدند و به سرعت دور شدند. دیگر اوج لذتم بود. کاش می شد بیشتر میدیدمشان. شاید مهمان ناخواسته بودیم و آرامششان را بر هم زدیم. باز کنار چاه استراحت کردیم و غروبی که زودتر از پیش آمد و تمام برگشت را با نور چراغ برگشتیم.

انگار از این دره سیر نمی شوم و منتظر بهارش هستم

غروب دلربا در بازگشت

چند نکته مهم در سفر به دره تار:

دره تار جز محدوده های حاشیه ای پارک ملی بمو در استان فارس است. پارک های ملی زیستگاه مهم حیات وحش هستند و آرامش بهتری نسبت به سایر جاها در آنجا برقرار است. در طی بازدید سعی کنید با گروه کوچک بروید. سکوت را رعایت کنید تا بیشتر لذت ببرید. چیزی را جا به جا نکنید. به هیچ وجه آتش نیفروزید و هیچ چیز به جا نگذارید و از پاکوب عبور کنید. تا حافظ حیات وحش باشیم.

در منطقه، اکثرا با دره و مسیرش آشنا نیستند. پس خود متکی به نقشه و GPS باشید و نام منطقه قیدرقلو را بدانید و مطلع باشید کجا باید به فرعی خاکی بروید.

برای پیمایش دره و مسیر برگشت از چاهمنه حداقل سه الی چهار ساعت ساعت زمان نیاز دارید و نسبت به آن برنامه ریزی داشته باشید. ممکن است اگر وسیله نقلیه نداشته باشید پیاده روی های ناخواسته هم به شما تحمیل شود. مسافت ها به این شکل است: از امامزاده در زرقان و جاده بند امیر تا فرعی قیدر قلو: ۲ کیلومتر. از سر فرعی خاکی تا ابتدای دره:2.5 km . از ابتدای دره تا چاه منه: ۴ کیلومتر. از چاه منه تا ابتدای دره از مسیر بالا: ۳٫۵ کیلومتر. ارتفاع کسب شده در طول مسیر: ۴۰۰ متر

در منطقه هیچ مغازه ای نیست و آنچه که لازم دارید را باید از زرقان تهیه کنید. بدانید که در این مسیر چشمه آبی هم نیست.

To be familiar with the GPS file Donate Placed.

You may also like...

۴ Responses

 1. رضا خرادپور says:

  درودها بر شما

  خالق زیبایی های طبیعت نگهدار شما باشد

  🌷🌷🌷🌹🌹🌹❤❤❤

 2. علی says:

  خیلی زیبا بود
  Grateful

Leave a Reply

Your email address will not be published.