کوه های رنگین کمان، سفری در مسیر قزل اوزن(استان زنجان)

سرزمین ایران کلکسیونی از جلوه های زیبای طبیعی است و این کشور پهناور در خود جاذبه های زیبایی از طبیعت را جای داده است. پدیده خاص زمین شناسی یعنی کوه های رنگین کمان پدیده ای است که در برخی از کشورهای جهان همچون چین و پرو گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. اما دیدن این زیبایی خلقت در ایرانمان نیز میسر است. در ادامه با دلایل تشکیل این فرم های طبیعی و دسترسی به این مناطق بیشتر آشنا شوید.

کوه های رنگین کمان در نزدیکی ماهنشان
کوه های رنگین کمان در نزدیکی ماهنشان

اما کوه های رنگین کمان چگونه شکل گرفتند؟

کوه های رنگین کمان در استان زنجان
کوه های رنگین کمان در استان زنجان

برای درک اینکه چگونه کوه رنگارنگ شکل گرفته است، ابتدا باید بدانیم که چگونه کوه ها شکل می گیرند. بنابراین ما به زمین شناسی و فرایند کوه زایی برمیگردیم تا یک ایده روشن و علمی در این موضوع داشته باشیم.

کوه ها به سبب برخورد صفحات مختلف زمین ساختی(tectonic) شکل می گیرند، آنها نمی توانند به صورت افقی حرکت کنند، بنابراین وقتی که آنها بر روی یکدیگر تأثیرمی گذارند، کوه ها و دیگر اشکال زمین را پدید می آورند. اما تنها عوامل درونی زمین باعث ایجاد این اشکال نمی شود، بلکه عوامل خارجی، به طور عمده آب و هوا، نیز باعث تشکیل کوه ها و ویژگی های مثلثی خاص آن ها می شوند.

محدوده کوه های رنگین کمان در استان های زنجان و آذربایجان شرقی قرار گرفته است.
محدوده کوه های رنگین کمان در استان های زنجان و آذربایجان شرقی قرار گرفته است.

اما شکل گیری کوه های رنگارنگ بسیار قدیمی ­تر است. برای این ما به حدود ۲۴ میلیون سال پیش به عقب برمیگردیم، زمانی که لایه های مختلف رسوبات مانند ماسه سنگ، سنگ نمک، قلوه سنگ، رس و دیگر مواد معدنی بر روی یک دیگر انباشته شده بودند  تا لایه های مختلف را همانند خمیر بازی تشکیل دهند. این لایه ها بر مبنای وزنشان بر روی یکدیگر قرار گرفتند؛ سنگین ترین­ لایه در پایین و بقیه لایه ها در بالای آنها.

با گذشت زمان، با حرکت و برخورد صفحه های تکتونیکی، کوه های جدید به وجود آمدند، همان گونه که در بالا توضیح داده شد، در حین بالا آمدن لایه های رنگی، رنگ بندی آنها به شکل لایه ای حفظ شده است. با این وجود نقش و مشارکت برف، باران و باد در حفظ و ایجاد این پدیده زیبا را نمی توان رد کرد.

چگونه به کوه های رنگین کمان زنجان-تبریز برسیم؟

در نقاطی مختلفی از ایران کوه های رنگین کمانی دیده می شود، اما مهم ترین جلوه این کوه ها در استان های زنجان و آذربایجان شرقی است. آسوده ترین مسیر، عبور از آزاد راه زنجان به سوی تبریز است. تقریباً ۱۰۰ کیلومتر پس از زنجان آزاد راه از میانه این کوه ها رد می شود و تقریباً ۱۵ کیلومتر این مناظر را پیش رو دارید.

محدوده کوه های رنگین کمانی در راستای شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است و تقریباً این طول ۵۰ کیلومتر است. عرض این محدوده بین ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر است.

یک مسیر زیبا در کنار رود قزل اوزن و کوه های رنگین کمان: از میانه تا ماهنشان، گره خوردن تاریخ و طبیعت

جاده ماهنشان به سمت حصار و میانه جاده ای باریک و فاقد امکانات رفاهی است.

یکی از مسیرهای رانندگی تا رسیدن به این مناظر زیبا حرکت از شهر میانه در کنار رود قزل اوزن است. با پیش روی در حدود ۲۰ کیلومتر در خروج از میانه به سمت زنجان، در ابتدا آثار به جا مانده از  پل دختر را خواهید دید. روایت و پیشینه این پل مفصل است و برای کسانی هم که نمی دانند، دیدن آن خالی از لطف نیست.

پل دختر در نزدیکی میانه
پل دختر در نزدیکی میانه
رود قزل اوزن با سرچشمه گرفتن از کردستان صدها کیلومتر می تابد تا به میانه برسد...
رود قزل اوزن با سرچشمه گرفتن از کردستان صدها کیلومتر می تابد تا به میانه برسد…

بخش میانی این پل در سال ۱۳۲۵ توسط فرقه دموکرات آذربایجان  بوسیله دینامیت منفجر گردیده است. در کیلومتر ۴۵ این مسیر، به نزدیکی آزاد راه زنجان تبریز در نزدیکی ایستگاه قطار رجعین می رسید. جاده را می بایست ادامه دهید تا ۵ کیلومتر بعد رجعین، جاده ای فرعی با زاویه تندی به راست می پیچد و مسیر ماهنشان را پیش بگیرید این جاده همچنان در کنار قزل اوزن می تابد و از دل کوه های رنگین کمان گذر می کند. با گذر از روستاهای قیطول و قره بوته در نزدیکی روستای حصار یک پل ماشین رو از روی رود عبور می کند و در آن سو، قلعه حیرت انگیز لک لک ها شما را به توقف وادار می کند.

قلعه لک لک ها در نزدیکی ماهنشان
قلعه لک لک ها در نزدیکی ماهنشان
مهاجرین دوست داشتنی. اقلیم خاص حواشی قزل اوزن زیستگاه مناسبی برای لک لک هاست.
مهاجرین دوست داشتنی. اقلیم خاص حواشی قزل اوزن زیستگاه مناسبی برای لک لک هاست.

همچنان که از دیدن مناظر کوه های رنگین کمانی لذت می­برید ۵۰ کیلومتر دیگر تا شهر ماهنشان راه پیش رو دارید. ماهنشان مرکزی شهر است و شما امکان خرید و سوخت گیری دارید. با ادامه جاده در نزدیکی ایگلی بولاغ مشرف به قزل اوزن زیبا پدیده زیبای دودکش جن یا هودو و قلعه بهستان را خواهید دید و از دیدن آن حیرت زده شوید.

در انتهای مسیر با باغات اطراف ماهنشان نزدیکی می شوید
در انتهای مسیر به باغات اطراف ماهنشان نزدیکی می شوید

برای آشنایی بیشتر با مسیر جاده ای فایل GPS در wikiloc قرار داده شده است.

منابع:

https://www.mysticlandsperu.com/why-are-formed-the-mountains-of-colors/?lang=en

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. ناشناس گفت:

    بسیار عالی

    موفق باشید
    ??????

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *