از چابهار تا گواتر(استان سیستان و بلوچستان)

در طول جاده ۱۰۰ کیلومتری جنوب شرقی ترین مرزهای ایران، از چابهار تا گواتر دنیایی از دیدنی هاست که ترکیب ساحل، کوههای مینیاتوری و دریای مَکُران مناظری ویژه را ایجاد کرده است. روستاهای کوچک و اسکله های محلی و قایق های پهلوگرفته و … از ویژگیهای این جاده در انتهای ایران است. جایی که شاید میتوانست ابتدای ایران باشد…

اسکله صیادی پسابندر

اسکله صیادی پسابندر

روز گذشته را به گشت و گذاری در تیس پرداختیم. تیس روستایی کوچک در  ۸ کیلومتری غرب چابهار است. قبل از ورود به تیس بر سر تپه، دیواره های باقیمانده از قلعه پرتغالیهاست.

غروب دریای مکران از بالای قلعه پرتغالی های تیس

غروب دریای مکران از بالای قلعه پرتغالی های تیس

از آن بالا چشم انداز خوبی از دریا و تیس دیده می شود. قلعه پرتغالیها در سراسر جنوب تا هرمزگان قصه دوران حکمرانی پرتغالیها در سواحل جنوبی ایران است.

خرابه های قلعه پرتغالی های تیس

خرابه های قلعه پرتغالی های تیس

حفره های درون کوه یا غارهای سه گانه تیس ازنام آشناترین نقاط تیس است. مسجد روستای تیس از همه جا دیده می شود. کم کم وقت نماز عصر است و مسجد شلوغ می شود. رو به روی مسجد باغی است که به باغ گیاه شناسی معروف است. شاید بیشتر شبیه پارکی در دل تیس است.

غارهای تیس

غارهای تیس

مسجد تیس

مسجد تیس

مسجد تیس

مسجد تیس

اما امروز قصد دیدار با جاذبه های شرق چابهار و مسیر منتهی به گواتر را داریم. جایی که با گذر از رمین(Ramin)، تالاب لیپار، بریس(Beris)، پسابندر و در نهایت خلیج گواتر(Guatr) می رسید.

از چابهار که ۹ کیلومتر خارج می شوید ابتدا به رَمین می رسید. دیدن اسکله آرام رمین و موج شکن های پر از صدف خالی از لطف نیست.

منظره جالبی از صدف فها در اسکله صیادی رمین

منظره جالبی از صدف ها در اسکله صیادی رمین

از درخت انجیر معابد رمین هم زیاد شنیده ایم که فرصتی برای دیدن آن پیش نیامد. هنوز مسیر باقی است و پیش می رویم. کمی بیش از ۱۰ کیلومتر پس از رمین تالاب صورتی لیپار است که خود را نمایان می سازد. قبل از اینکه به کنار تالاب برویم گشتی هم در شمال تالاب جایی که بندی خاکی دیده می شود زدیم ولیکن اثری از آب نبود. به کنار تالاب صورتی لیپار بازگشتیم. بسیار زیبا و خیره کننده است.

تالاب لیپار

تالاب لیپار

تالاب لیپار

تالاب لیپار

تالاب به ساحل بسیار نزدیک است و سواحل پاک مکران به راستی در اینجا دیدنی است. حفره های منظمی در ساحل توسط خرچنگها ایجاد شده بود که منظره خاص و گیرایی خلق کرده بودند.

ساحل لیپار

ساحل لیپار

در نزدیکی تالاب لیپار و هنرنمایی هارمونیک خرچنگ ها

در نزدیکی تالاب لیپار و هنرنمایی هارمونیک خرچنگ ها

ادامه جاده را پیش می گیریم و از بریس گذر می کنیم که در بازگشت لحظه های غروب را آنجا باشیم. در تمام مسیر در سمت چپ کوه های مینیاتوری یا مرخی دیده می شود. کوه های رسوبی که اینچنین با فرسایش شکل و شمایل خاصی پیدا کرده اند.

چشم انداز کو های مینیاتوری

چشم انداز کوه های مینیاتوری

کیلومترها این مناظر میزبان شما هستند.

کیلومترها این مناظر میزبان شما هستند.

جاده گواتر پر از پیچ و خم های خطرناک است، در این جاده با احتیاط رانندگی کنید.

جاده گواتر پر از پیچ و خم های خطرناک است، در این جاده با احتیاط رانندگی کنید.

کم کم نزدیک پسابندر هستیم و دیگری چیزی تا گواتر نمانده. در پسابندر نیز اسکله و لنج ها آرام پهلو گرفته اند و حس و حال خاصی دارد. با ادامه جاده به مرزبانی که در انتهای آنست میرسیم و جاده  پیچ کوچکی می خورد و به واقع اینجا انتهای ایران است.

گواتر(Guatr) پیش روی ماست. در پاکستان بندری به نام گوادر(Gwader) وجود دارد که بسیار به این اسم نزدیک است. قایق هایی منتظرند تا اندک مسافران گواتر را در جنگل حرا بگردانند یا به سمت خارج خلیج جایی که دلفین ها تجمع دارند ببرند. از شانس ما کمی دریا ناآرام بود و دلفین ها رخ نشان ندادند.

کاکایی ها در خلیج گواتر

کاکایی ها در خلیج گواتر

خلیج گواتر

خلیج گواتر

www.afracamp.ir.chabahar.guatr (19)

در اسکله گواتر آقای رهنورد غذای محلی میفروخت که کمی دیر رسیدیم و غذا تمام شده بود.

در راه بازگشت هستیم و قصد صخره بریس را داریم. از پشت پمپ بنزین راهی مشخص است و در انتها به مرزبانی می رسد و از کنار مرزبانی که رد شوید صخره بزرگ بریس پیش روست که چشم انداز دریا از اینجا عالیست. از یک سو در پایین منظره اسکله بریس و از سمتی دیگر تا چشم کار می کند دریا…

مناظر بالای صخره روستای بریس

مناظر بالای صخره روستای بریس، دیدن طلوع خورشید در این قاب فوق العاده خواهد بود

منظره اسکله بریس از بالای صخره

منظره اسکله بریس از بالای صخره

مناظر بالای صخره روستای بریس

مناظر بالای صخره روستای بریس

اسکله صیادی بریس

اسکله صیادی بریس

با غروب خورشید راهی چابهار هستیم و حسرت همیشگی نداشتن زمان کافی برای عمیق تر شدن در مناظر و طبیعت همراه ماست. روز بعد قصد غرب چابهار تا روستای دَرَک را داریم.

چند نکته:

از چابهار تا گواتر در مناطق روستایی مغازه برای خرید اقلام خوراکی و آب پیدا می شود ولیکن رستوران و غذاخوری نیست.

جاده تا گواتر آسفالته با کیفیت معمولی و دوطرفه است و می بایست در این جاده با احتیاط رانندگی کنید.

معمولا گردشگران این مسیر را یک روز گشت می زنند ولیکن به نظر می رسید با پرس و جو امکان اقامت در خانه محلی در بریس و یا نزدیکی گواتر وجود داشته باشد.

صخره بریس یکی از بهترین چشم اندازهای طلوع و غروب خورشید است.

مسافت مناطق ذکر شده از چابهار به شرح زیر است:

رمین: کیلومتر ۹ ، تالاب صورتی لیپار: کیلومتر ۲۰، بریس: کیلومتر ۶۴، پسابندر: کیلومتر ۸۸، گواتر: کیلومتر ۱۰۰

برای آشنایی بیشتر با جاده ها و موقعیت جاذبه ها نقشه و فایل GPS در wikiloc را ملاحظه نمایید.

 

پست های مرتبط:

دیار هامون، از شهر سوخته کهن تا قلعه نو(زابل، استان سیستان و بلوچستان) در حاشیه مرزهای شرقی میهنمان، در سیستان و بلوچستان بزرگ، بخشی از تمدن و تاریخ ایران جای گرفته است. از تمدن هزاره های پیشین تا محوطه های باستانی و قلعه های تاریخی که همه اینها گواه بر تاریخ غنی این خطه...
کوه خواجه مکانی شگرف در دل هامون(زابل، استان سیستان و بلوچستان) یکی از مهمترین آثار باستانی ایران  بر روی یک بلندی در دل هامون جای گرفته است. زمانی این مکان، که به کوه خواجه موسوم است، همچون جزیره در میان هامون بود ولی اینک در بستر خشک دریاچه تشنه، جاده است که ما ...
از نخلستان های دامن تا بمپور کهن(ایرانشهر، استان سیستان و بلوچستان) با زابل و هامون در سیستان شروع کردیم و بعد از گذر کردن از زاهدان، میرجاوه و خاش در بلوچستان، حالا راهی ایرانشهر هستیم... ایرانشهر و بمپور برگی از تاریخ این استان پرجاذبه و معرفی نشده هستند. ویرانه...
سرباز بهشت گردشگران(سرباز، سیستان و بلوچستان) از زمانی که صحبت سفر به سیستان و بلوچستان پیش آمد، سودای دیدن گاندو در طبیعت، بزرگترین انگیزه ام بود، هرچند که بعدتر آنقدر اتفاق زیبا افتاد که گاندو به حاشیه رفت، در ادامه حرکت رو به جنوبمان در سیستان...
از میرجاوه و غار لادیز تا گورستان هفتاد ملا، سنگان و خاش (استان سیستان و بلوچستان) سفر به استانی که تقریباً به اندازه مجموع سه کشور جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان وسعت دارد، آنهم در زمانی کوتاه، سخت و مستلزم صرفه نظر کردن از برخی جاذبه هاست، از زاهدان به سمت مرز میرجاوه حرکت ک...

احسان موسوی

هر بار که به نقطه ای از ایران سفر می کنم، بزرگی و تنوع این سرزمین مدهوشم می کند…  ایران تمامی ندارد…

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲ پاسخ

  1. هومن گفت:

    ممنون فوق العاده بود.
    سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.