پیمایش دره شلا از سد کارون به شیمبار(اندیکا، استان خوزستان)

ازمعنی شیمبار(شینبار) که پرس و جو کنید به کلمه بهار می رسید… شیرین بهار…که براستی این نام برازنده این خطه زیباست… شیمبار منطقه ای است در میان کوه های زاگرس در ۷۵ کیلومتری شهر مسجد سلیمان که در زیر پای کوه زیبای دلا(Dela) آرام گرفته است. شیمبار سرشار از چشمه ها و رودخانه هایی است که در فصل پر آبی دشت را به تالابی زیبا با بوته هایی سر برافراشته از آب تبدیل می کند و تابستان تالاب بی آب شده و چهره ای دیگر از خود نشان می دهد و بوته های وحشی و انار و انگور و … خودنمایی می کنند.

شیمبار در قاب عکس

شیمبار در قاب عکس

مقصد ما شیمبار است و شروع حرکت ما از ابتدای دره شلا مجاور با سد شهید عباسپور. مسیری در کنار رودخانه که در نوروز به نسبت پر آب است.

شقایق بهاری

شقایق بهاری

ابتدار دره شلا، ورودی رودخانه به دریاچه سد شهید عباسپور

ابتدای دره شلا، ورودی رودخانه به دریاچه سد شهید عباسپور

پیمایش دره شلا به سمت شیمبار در باران بهاری

پیمایش دره شلا به سمت شیمبار در باران بهاری

منابع آبی این رود از چشمه هایی است که در میانه راه به آن می رسیم و آبشار نگین که در انتهای مسیر است. آبشار نگین با ارتفاعی در حدود ۶۰ متر از شط شیمبار به کمک تونل دست ساز و تاریخی نگین تغذیه می شود و آب شیمبار را به رودخانه می رساند.

آبشار نگین

آبشار نگین

سبزه های بهاری و درخت کهن سال کنار

سبزه های بهاری و درخت کهن سال کنار

مسیر سد کارون تا شیمبار تقریبا ۹٫۵ کیلومتر است که طی مسیر در حدود۴ ساعت طول می کشد. مسیر کامل در کنار رودخانه است و نیازی به عبور از عرض رودخانه نیست.  در طول مسیر به سمت شمال غربی و به سمت شیمبار کافیست مسیر را در سمت چپ رودخانه ادامه داد و پاکوب هایی که گهگاهی از کنار یک روستا عبور میکند یا گاهی در کنار آب  شما را به آبشار پرخروش نگین می رساند.

درخت با سخاوت کنار، ما را میهمان خود کرد.

درخت با سخاوت کنار، ما را میهمان خود کرد.

رودخانه شلا

رودخانه شلا

در این پیمایش از چند روستای کوچک و بی امکانات با ساکنان کوچ نشین عبور کردیم. به خاطر صعب العبور بودن و نبود جاده بردن مصالح بسیار سخت است. خانه ها تماما از سنگ  و کاه گل بود. کودکان چشم انتظار مسافر و با چشمانی براق و کنجکاو که ما را نظاره می کردند و مردمانی مهربان که با طبیعت خو گرفته اند. بردن هدیه هایی کوچک حتی به کوچکی شکلات از سوی گردشگران این کودکان را شاد خواهد کرد.

روستاهای کوچک و فقیر دره شلا

روستاهای کوچک و فقیر دره شلا

بچه های پاک شلا

بچه های پاک شلا

دره شلا در محدوده منطقه حفاظت شده شیمبار است.بعد از پیمایش تقریبا ۸ کیلومتر در زیر آبشار نگین هستید. غرش آب صدا را به صدا نمی رساند. در اینجا دوراه دارید یا به رودخانه بزنید و به آن سوی آب رفته و از جاده خاکی بالا رفته و به روستا و شط شیمبار برسید که در فصل پرآبی خیلی توصیه نمی شود. راه دوم انتخاب ما بود که از میان جنگل بلوط که اینجا انبوه هم شده در کنار آبشار بالا رفتیم و بعد از طی ۱٫۵کیلومتر مسیر شیب دار در انتها با دیدن شکوه شبمبار به آرامش رسیدیم. در تمام این مسیر صدای خروش آبشار حیران کننده است.

روستای نگین در نزدیکی شیمبار

روستای نگین در نزدیکی شیمبار

آبشار نگین در فصل بهار خروشان است.

آبشار نگین در فصل بهار خروشان است.

در کنار شیمبار محور دسترسی خوزستان و چهار محال و بختیاری است که با ساخت این جاده رفت و آمد به شیمبار بسیار آسان شده است.  چند مغازه فروش خوراکی و آلاچیق برای گردشگران وجود دارد.  در ایام نوروز امکان تهیه نان محلی هم بود.

نگهبان کوچک!

نگهبان کوچک!

نمایی از دره بر فراز آبشار نگین

نمایی از دره بر فراز آبشار نگین

شیمبار در یک روز ابری و بارانی نوروزی

شیمبار در یک روز ابری و بارانی نوروزی

در مسیر شهر مسجد سلیمان ، قبل از تونل دلا منطقه شیمبار و بعد از تونل  منطقه دشت گل  مناظر دیدنی را پیش چشم شما به تصویر می کشد.

نمایی از منطقه دشت گل اندیکا

نمایی از منطقه دشت گل اندیکا

برای آشنایی بیشتر با منطقه فایل GPS پیمایش مسیر در wikiloc قرار داده شده است.

مطالب مرتبط:
دشت سوسن(ایذه، استان خوزستان)
دریاچه سد شهید عباسپور(منطقه سید احمد، استان خوزستان)
مسجد سلیمان شهر اولین ها(استان خوزستان)

پست های مرتبط:

آبشار گزو(لفور سوادکوه، استان مازندران) آبشار گزو(GAZU) در نزدیکی شهرزیراب سوادکوه در استان مازندران قرار دارد، که برای رسیدن به آن بایستی از روستای جمشید آباد در نزدیکی زیراب وارد جاده زیبای جنگلی  منطقه  لفور در دل جنگلهای مازندران  شده و...
دشت سوسن(ایذه، استان خوزستان) دشت سوسن منطقه ای است سرشار از تمام زیبایی های طبیعی و اجتماعی که در 37 کیلومتری شهر ایذه در خوزستان واقع شده است. طبیعتی متفاوت و منحصر به فرد که در نوروز هر گردشگر طبیعت دوستی را به وجد می آورد. دشت...
کوهرنگ سرزمین چشمه ها(استان چهار محال و بختیاری) شهرستان کوهرنگ با مرکزیت چلگرد در 85 کیلومتری شهرکرد در کوهپایه های زردکوه قرار دارد و بدین سبب اقلیم آب و هوایی کوهستانی داشته و برای دوستداران طبیعت در فصل بهار ویژگیهای خاص خود را دارد. سرچشمه رودخ...
تنگ کول خِرسان(دزفول، استان خوزستان) فضای فیلمهای قدیمی که گروهی به دنبال گنج باستانی می روند را داشت، وقتی دیواره ها به هم نزدیک می شوند! آنجا که باید سریع تر دوید تا لای دیوارهای بلند له نشد. نی های آب آورده اشکفت زرده یا کول خِ...
روستای چیتی(لالی، استان خوزستان) زمانی که در ذهن خود بهترین سفرهای گذشته را مرور می کنم در نهایت به یک پاسخ می رسم... نوروز دربهشت ایران زمین، خوزستان... خاطرات فراموش نشدنی، مناظر رؤیایی، آب و هوای عالی در نوروز خوزستان خصوصاً در نو...

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲ پاسخ

  1. مهسا پايان گفت:

    ممنون از مطلب که به این زیبایی تحریر شده بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.